مقررات بیت کوین در ایران در حال تنظیم است

No Comment
اخبار بیت کوین
0
0

مقررات بیت کوین در ایران درحال تنظیم است.سیستم مالی بیت کوین در حال گسترش است و وارد مرحله ای نوین شده است.این سیستم توانست قابلیت های خود را به اثبات برساند و با وجود نقطه ضعف هایی که دارد نیز مورد مقبولیت واقع شده است.در کشور ایران نیز با توجه به سیل عظیم مبادلات ارزی جایگاهی نیز برای بیت کوین وجود دارد و مورد توجه قرار گرفته است.در ادامه با پارس بیت کوین همراه شوید.

بیت کوین چیست ؟

برای آشنایی مختصر و مفید با سیستم مالی بیت کوین به صفحه ی راهنمای کامل بیت کوین مراجعه نمایید.برای اطلاع از مطالب تخصصی تر نیز میتوانید عضو انجمن تخصصی پارس بیت کوین شوید.

تدوین قوانین و مقررات بیت کوین در ایران

معاون مرکز ملی فضای مجازی از تصویب مقررات حاکم بر رواج پول مجازی در کشور در کمیسیون عالی تنظیم مقررات این مرکز خبر داد و گفت این مقررات در صف تصویب شورایعالی فضای مجازی قرار دارد.

سعید مهدیون با بیان اینکه پول مجازی به تدریج نقش جدی در معاملات اقتصادی و گردش مالی کشورها پیدا خواهد کرد، از تصویب مقررات و آیین نامه که در آن تکالیف دستگاه‌های مرتبط با این موضوع دیده شده است در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی خبر داد.

سعید مهدیون گفت:

گرچه ممکن است در حال حاضر گردش مالی سنگینی که بر پول‌های واقعی وجود دارد بر روی پول مجازی که تحت عنوان «بیت کوین» شناخته می شود وجود نداشته باشد، اما روند این مساله به نحوی است که نشان می دهد سرمایه گذاری بر روی پول مجازی به سمت جدی شدن پیش می رود و این موضوع می تواند آثار و عواقب جدی مثبت و منفی به همراه داشته باشد.

مهدیون با تاکید براینکه عمده کشورها نگران عوارض منفی پول مجازی هستند، گفت:

این یک نظام مالی و اقتصادی است که در دنیا حاکم شده و می تواند عوارض منفی یا مثبت داشته باشد و ممکن است منجر به بروز یک سری رخدادهای خارج از کنترل شود که دولت‌ها نگران و به دنبال کنترل آن هستند.

معاملاتی با پول مجازی بیت کوین در کشور ما شکل گرفته است

معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه پول مجازی در کشور ما هنوز به عارضه تبدیل نشده، اما مطرح شده است، افزود:

بررسی‌ها نشان می‌دهد که معاملاتی با پول مجازی در کشور ما شکل گرفته و فروشگاه‌هایی هستند که یک سری محصول با این پول می‌فروشند.

وی با بیان اینکه بررسی معایب و مزایا و تدوین قانون و مقررات در حوزه پول مجازی را در برنامه سال ۹۳ قرار دادیم، ادامه داد:

بر این اساس کمیته تخصصی از ۱۵ دستگاه مختلف که با موضوع مرتبط هستند از جمله بانک مرکزی، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان بورس و اوراق بهادار، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پلیس فتا تشکیل شد و مطالعات لازم در مورد پول مجازی انجام گرفت.

۵ سناریو برای مقررات بیت کوین

رئیس کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد:

پس از حدود ۷ جلسه بررسی در زمینه پول مجازی، پیش نویس مقررات حاکم بر استفاده و رواج این پول در کشور با ۵ سناریوی تعریف شده و یک پیشنهاد نهایی تصویب و آماده ارائه به شورایعالی فضای مجازی شده است.

وی با بیان اینکه این سناریوها با تعریف جزئیاتی از مزایا و معایب و مقررات سلبی تا ایجابی ارائه شده و در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی پس از ۳ جلسه بحث به تصویب رسید، افزود:

در این سناریوها که باید در نهایت یکی از آنها به تصویب شورایعالی فضای مجازی برسد آیین نامه مواجهه با پول مجازی و تقسیم کار ملی برای هر دستگاه اجرایی، دیده شده است.

مهدیون با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی، تدوین و تصویب قانون و مباحث فنی و اجرایی به عنوان نمونه تکالیف دستگاههای مرتبط در این مقوله، گفت:

براین اساس در کمیسبون عالی تصویب شد که کمیته ای به صورت دائمی تشکیل شود تا بتواند موضوع را رصد کند و یا چنانچه تغییری در تصمیم گیری لازم است ارائه کند.

وی با بیان اینکه اصول حاکم بر پول مجازی در اولویت صف مصوبات شورایعالی فضای مجازی برای تصویب قرار گرفته است ادامه داد:

در صورت تصویب این موضوع در شورایعالی فضای مجازی، ظرف مدت ۶ ماه مقررات استفاده از پول مجازی در کشور به مرحله اجرا درخواهد آمد.

واکنش و عکس العمل کشورهای مختلف با بیت کوین و سیستم های مالی مشابه

وی با اشاره به مواجهه کشورهای مختلف با پول مجازی که در برخی مواقع ماهیت پولی و در بعضی مواقع نیز ماهیت کالا به خود می گیرد به مهر گفت:

برای مثال کشور چین استفاده از پول مجازی را در مراودات داخلی ممنوع کرده اما در مراودات بین الملل به کار گرفته می شود؛ به طور کل در کشورهای مختلف مواجهه با این مقوله متفاوت است به نحوی که یک دسته از کشورها هنوز در بلاتکلیفی به سر می‌برند؛ اما یک دسته از کشورها از جمله آمریکا در برابر این موضوع مطابق قوانین مالی برخرود می‌کنند و آن را مانند پول می‌بینند و ادبیات مالی و پولی بر آن حاکم است؛ درهمین حال برخی کشورها این موضوع را ممنوع کردند و برخی نیز پول مجازی را در حد کالا و سرمایه می‌بینند.

مهدیون افزود:

کشورهای مختلف براساس منافع ملی شان با پول مجازی برخورد می کنند و الگوی مشخصی بر آن حاکم نیست.

به محض رسیدن آخرین اخبار در مورد قوانین وضع شده و نحوه خرید و فروش بیت کوین شما را در جریان این اخبار قرار خواهیم داد.به دلیل وجود تحریم های مالی با وضع قوانینی منسجم میتوان استفاده های مثبتی در جهت مبادلات ارزی به وجود آورد.

کسب بیت کوین رایگان

به منظور کسب مقداری بیت کوین و آشنایی با نحوه عملکرد این سیستم میتوانید به صفحه کسب بیت کوین رایگان مراجعه نمایید.

منبع خبرگزاری مهر

POST A COMMENT.