ساخت سپر حرارتی موشک و فضاپیما توسط دانشمندان ایرانی

No Comment
دنیای تکنولوژیگوناگون
0
0

دانشمندان و محققان ایرانی در تلاش برای ساخت سپر حرارتی موشک و فضاپیما برآمده اند تا بدین ترتیب از سرخ شدن و آسیب دیدن فضاپیماها به جو به جهت گرمای شدید و سرخ شدن دماغه جلوگیری به عمل آورند.

پروفسور فرهاد گلستانی فرد، مجری طرح پوشش‌های سپر حرارتی،در گفتوگو با خبرگزاری مهر درباره این طرح می‌گوید:

از آنجا که فضاپیماها، موشک‌ها و هواپیماهای جدید که از جو خارج می‌شوند، پس از برگشت، بدنه آنها سرخ و داغ می‌شود، به فکر ساخت پوشش‌هایی افتادیم که مشکل سرخ شدن و داغی بدنه این فضاپیماها را برطرف کند.

وی در ادامه می افزاید:

بدنه موشک‌ها بر اثر سرعت زیاد (سرعتی در حدود ۷ برابر سرعت صوت) و اصطکاک شدید با هوا بعد از بازگشت از جو، سرخ می‌شود که باید بدنه آنها پوششی داشته باشد تا داغ و سرخ نشود.

پروفسور گلستانی فرد با بیان اینکه این پوشش‌های سپر حرارتی نمونه داخلی و خارجی ندارد، گفت:

این پوشش‌ها می‌توانند از بدنه موشک‌ها محافظت کنند تا داغ و سرخ نشود. البته ساخت این سپرها می‌تواند در افزایش سرعت موشک‌ها نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

به گفته وی فلز پایه این پوشش‌های سپرحرارتی، آلومینیوم است و از ماده دیگری به عنوان پوشش حرارتی استفاده می‌شود تا مقاومت حرارتی خوبی داشته باشد و استحکام فلز یا بدنه از بین نرود. وی ادامه داد:

هم‌اکنون در حال انجام این طرح هستیم و امیدواریم در مدت زمان یک ساله به نتیجه برسد.

سپر‌های حرارتی نوعی محافظ و پوشش روی لایه‌های بیرونی فضاپیما هستند. این سپرهای پوششی باید طوری طراحی شوند تا از فضاپیما در مقابل حرارت آتشین جو زمین به هنگام بازگشت، محافظت کنند. سپرهای حرارتی اولیه، مانند سپر حرارتی ماهواره طوری طراحی شده‌اند که به هنگام پایین آمدن باعث فرسایش و از بین رفتن آن می‌شوند.

همچنین سپر حرارتی فضاپیما در صورت داشتن سرنشین هنگام فرود آمدن دمای کابین را تا حد زیادی متعادل نگاه خواهد داشت و از گرم شدن بیش از حد کابین و آسیب دیدن خدمه جلوگیری به عمل خواهد آورد.

POST A COMMENT.