این لباس مشکی و آبی یا سفید طلایی است؟این لباس چه رنگی است؟

No Comment
دنیای تکنولوژیگوناگون
0
0

جنجالی تین سوژه ی اینروزهای شبکه های اجتماعی در مورد لباسی است که تقریبا نصفی از مردم آنرا مشکی و آبی میبینند و نصفی دیگر آنرا سفید طلایی و در جمع ستاره های هالیوودی و شخصیت های معروف نیز این بحث بالا گرفت.

علت تفاوت رنگ این لباس در افراد مختلف نوعی تحریف و بازپردازش رنگ توسط سیستم مغزی انسان است و تصاویر ناقص و طیف نوری که قادر به پردازش آن نبوده را به صورت نا خودآگاه ترمیم میکند.

این تصویر در کشور اسکاتلند اوایل ماه جاری و قبل از یک مراسم ازدواج گرفته شده که ناخواسته باعث ایجاد طوفانی در شبکه‌های اجتماعی شده است. برخی از مهمانان در مراسم ازدواج لباس را آبی و سیاه می‌دیدند و برخی دیگر آن را طلایی و سفید، این تفاوت رنگ فقط در همان تک عکس و برای حدود نیمی از مهمانان رخ داده بود. پس از وارد شدن این عکس به فیسبوک، در میان کاربران بهت زده حرف و حدیث‌های زیادی صورت گرفت، چگونه ممکن است تشخیصی زمین تا آسمان متفاوت در مورد رنگ این لباس داشته باشیم. پس از آن خواننده و نوازنده کاتلین مک‌نیل در وبلاگ شخصی خود این عکس را ارسال کرد و نوشت:

بچه‌ها لطفاً کمک کنید، این لباس آبی و سیاه است یا سفید و طلایی، من و دوستم نمی‌توانیم با هم به توافق برسیم، او این لباس را طلایی می‌بیند!

پس از این در توئیتر هشتگ TheDress# در چند ساعت به بالای لیست جهانی رسید؛ تیلور سویفت رنگ لباس را بدیهی آبی و مشکی می‌دانست در حالی که جولین مور و کیم کارداشیان آن را طلایی و سفید دیده بودند و کارداشیان همسرش کنی وست را متهم به کور رنگی می‌کرد چون لباس را آبی و مشکی می‌دید و پس از آن پای جاستین بیبر و حتی ادوبی هم به میان آمد.

white-gold-blue-black-dress white gold or blue lack لباس سفید طلایی یا ابی مشکی

دلیل علمی تفاوت رنگ لباس آبی و طلایی

دکتر هاردیمن مک کارتنی مشاور بالینی و اپتومتریست از کالج سلطنتی بریتانیا دلیل این تفاوت میان این درک رنگ را سیستم تصحیح رنگ در مغز انسان می‌دانند. امکان اینکه در تصویری تمام عوامل نورپردازی طوری کنار هم قرار گیرند که در حدود ۵۰٪ از مردم رنگ آن را اشتباه ببیند یک در میلیون است. به گفته‌ی دکتر مک کارتنی نوارهای بارکد مانند لباس در کنار نور پس زمینه‌ی روز فرصت نادری را برای مغز انسان فراهم می‌آورد که رنگ‌ها را به شکلی غیر واقعی تشخیص دهد. مغز افرادی که به طور ناخودآگاه به دنبال دیدن جزئیات در خطوط افقی سیاه و سفید هستند، تصویر را طلایی خواهند دید بنابراین رنگ آبی نیز از بین خواهد رفت و با یک برگشت مغز آن را به سفید تبدیل می‌کند. افراد دیگر که مغزشان در ناحیه‌ی آبی تصویر تمرکز کرده تصویر را با همان رنگ واقعی یعنی آبی و سیاه می‌بینند. این مشکل در تشخیص رنگ‌ها مشخص کننده‌ی هیچ حالت درونی یا مشکل در چشمان افراد نیست بلکه واقعیتی را نشان می‌دهد که سیستم پردازش تصویر مغز انسان چگونه می‌تواند واقعیت‌ها را تحریف کرده و چیزهایی بسازد که کاملاً واقعی به نظر می‌رسند؛ البته از این ماجرا یک برنده بیرون آمد. برای تولید کننده‌ی آن این لباس به رنگ سبز پول بود.

لباس ابی مشکی یا طلای سفید

وسایت خرده فروشی انگلیسی Roman Originals در ساعات اولیه این اتفاق توانست با رکوردی تکرار نشدنی در ۱۸ ساعت اول فروشی میلیون دلاری را تجربه نماید. مدیریت این فروشگاه در طراحی این لباس هیچ‌وقت فکر نمی‌کرد در نوری عجیب رنگ این لباس متفاوت به نظر برسد، به گفته‌ی آن‌ها در میان صدها ایمیل، تماس تلفنی و … حدود نیمی از مراجعان رنگ لباس را طلایی دیده‌اند و نیمی به رنگ اصلی. شما این لباس را چه رنگی می‌بینید؟

POST A COMMENT.