گلکسی اس 6 به چیپ اکسینوس 7 اکتا مجهز میشود

No Comment
دنیای تکنولوژی
0
0
اکسینوس 7 اکتا samsung

به گزارش مرجع خبری بلومبرگ سامسونگ به طور کلی استفاده از چیپ‌های کوالکام را در پرچمدار خود گلکسی اس 6 کنار خواهد گذاشت و بدین ترتیب مدل های آینده پرچمداران این شرکت تماما به پردازنده اکسینوس سامسونگ مجهز خواهد شد.

اینطور که به نظر میرسد پردازنده‌ی مورد نظر سامسونگ برای استفاده در گلکسی اس 6 ، از سری 7 اکتا باشد که در گلکسی نوت 4 نیز به کار گرفته شده که البته پشتیبانی از LTE Cat. 9 نیز در این چیپ مجتمع افزوده شده است. به طور خلاصه، پرچمدار بعدی سامسونگ یعنی گلکسی اس 6 از حداکثر سرعت 450Mbps پشتیبانی خواهد کرد که با Note 4 S-LTE که سامسونگ قصد معرفی آن را در کره جنوبی دارد مشابه است. دلیل اقدام سامسونگ برای معرفی نسخه‌ی مجهز به S-LTE گلکسی نوت 4، پشتیبانی از شبکه‌ی جدید اپراتور SK Telecom کره است.تا قشر بیشتری از کاربران را گلکسی اس 6 سامسونگ در بر گیرد.

بلومبرگ در گزارش خود به این تکته اشاره مینکد که سامسونگ سرانجام بر مشکلات داغ کردن بیش از حد چیپ و Die TSMC در روند تولید چیپ‌های اسنپدراگون 810 کوالکام با آن‌ها مواجه است خسته شده و از آنجا که خود سامسونگ توان تولیدی بالاتری در اختیار دارد، تصمیم گرفته در گلکسی اس 6 به چیپ خانگی خود از سری اکسینوس روی آورد. سامسونگ هم‌اکنون یک کارخانه‌ی 15 میلیارد دلاری خارج از سئول (پایتخت کره جنوبی) تاسیس کرده که قادر است با روش‌های نوین با سرعت بسیار بالایی به تولید چیپ‌های اکسینوس بپردازد. بنابراین جای تعجب ندارد که این غول دنیای فناوری از شیوه‌های قدیمی تولید که TSMC هنوز آن‌ها را رها نکرده روی برگرداند. البته این نخستین باری نیست که شایعاتی در خصوص این مساله می‌شنویم که سامسونگ، اسنپدراگون 810 را بخاطر روند تامین غیرقابل اتکا رها کرده است.

galaxy s6 اکسینوس اکتا ۷

حتی کمپانی اپل نیز سفارش تولید پردازنده های ایفون ایپد و…را به سامسونگ میدهد و به مرور همین امر موجب پیرشفت سامسونگ شد.چرا که سامسونگ توانست به طراحی اصلی چیپ های اپل و سایر قطعات آنها دست یافته و به تدریج در این زمینه پیشرفت نماید و امروز به حدی در این زمینه رسیده است که٬ در گلکسی اس 6 از پردازنده اختصاصی خود استفاده خواهد نمود.

تفاوت‌های میان اسنپدراگون 810 و Exynos 7 Octa را نمیتوان به همین زودی ها متوجه شد و باید منتظر بهینه‌سازی‌ها و اصلاحات اعمال شده توسط سامسونگ برای گلکسی اس 6 بمانیم.هر دو تراشه بر اساس فرآیند 20 نانومتری تولید شده‌اند که انجام مقایسه میان آن‌ها را دشوارتر می‌کند. البته باید در نظر داشت که کوالکام نیز خصوصیات خاص خود را در اسنپدراگون ارائه کرده است.بنابراین رقابت سختی میان این دو پردازنده و نسل های بعدی انها را شاهد خواهیم بود.

Samsung-Exynos-7-octa-spec

از مزیت‌ها و نقاط قوت چیپ‌های اسنپدراگون، مودم‌های چندبانده‌ی LTE به کار رفته در آن‌ها بود اما اکنون که سامسونگ گیرنده‌ی LTE Cat. 9 اختصاصی خود را تولید کرده، این مزیت به نقطه‌ای برابر تنزل می‌یابد. افزون بر این، اگرچه چیپ کوالکام با فرآیند تولید 20 نانومتری ساخته شده اما مودم LTE آن از نوع 28 نانومتری است. در مبحث بهینه‌سازی‌های صورت گرفته در زمینه‌ی انکود، دیکود و استریم 4K که از مزایای اسنپدراگون 810 است، باید همچنان منتظر ماند و دید اکسینوس به چه شکل ظاهر خواهد شد. با این حال بعید به نظر می‌رسد سامسونگ در این زمینه نیز چیزی فروگذار کرده باشد.

از فروشگاه اینترنتی پارس بیت کوین دیدن فرمایید

POST A COMMENT.