نسل پنجم اینترنت ( 5G ) در حال آماده سازی در کشور میباشد

No Comment
دنیای تکنولوژی
0
0
نسل پنجم اینترنت 5G

نسل پنجم اینترنت یعنی شبکه ی پرسرعت 5G تا ۶ ماه آینده در ایران راه اندازی خواهد شد.بدین ترتیب شاهد افزایش پهنای باند و سرعت و ترافیک مناسبی در سطح اینترنت همراه کشور خواهیم بود.

نسل سوم و چهارم اینترنت همراه هنوز به صورت گسترده در کشور راه اندازی نشده و این خبر نشان از اهمیت مسولان بخش آی تی کشور به گسترش یهنای باند عمومی دارد.مسله ای که میتوانست بسیار زودتر مورد توجه قرار گیرد چرا که بالا رفتن پهنای باند اینترنت یک کشور میتواند موجب توسعه و افزایش سرعت مبادلات بازرگانی ٬ تحقیقات و…شود.البته در صورتی که این افزایش و پیشرفت همراه با کنترل و نظارت صورت گیرد.

محمد خوانساری – رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه ریزی برای ورود نسل پنجم موبایل به ایران تا ۶ ماه آینده خبر داد و گفت: این پژوهشگاه در تلاش برای بسترسازی لازم برای بومی سازی و بکارگیری داده‌های عظیم (Big Data) در کشور است که در این راستا با برگزاری همایش‌های مختلف در صدد شناساندن این فناوری‌ها است.

وی با بیان اینکه در حوزه فناوری نوین، توسعه صنعت و بومی سازی را باید مدنظر داشت، گفت:

در جایگاه کلان بحث خدمات، استانداردها و زیرساخت های مورد نیاز در هر فناوری باید بررسی شود و پس از آن لازم است به موضوع آموزش، پژوهش و ترویج فناوری‌های نوظهور پرداخته شود. با توجه به گسترش فناوری‌های نوین در جهان، لزوم بسترسازی جهت بومی سازی و بکارگیری این داده ها در کشور احساس می‌شود.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در بحث فناوری‌های نوظهور، آینده نگری و آینده پژوهی جزو اهداف این پژوهشگاه است افزود: درخصوص ورود به نسل پنجم شبکه های مخابراتی و موبایل نیز برای شش ماه دیگر برنامه ریزی لازم انجام شده است.

وی با اشاره به برگزاری همایش‌ بیگ دیتا با هدف توسعه صنعت فناوری‌های نوظهور، در مورد بیگ دیتا و فرصت هایی که این فناوری در کشور می‌تواند به وجود آورد گفت:

کاربرد داده‌های عظیم در تحلیل داده‌های بدون ساختار به منظور پیش‌بینی و بهینه‌سازی آینده ضروری است. تا دهه اول سال ۲۰۰۰ داده‌ها اکثرا ساختارمند بودند اما به واسطه حضور اینترنت امروزه بیش از ۸۰ درصد از داده‌ها بدون ساختار هستند که از طریق رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها تولید می‌شوند؛ در این میان ایران یکی از تولید‌کنندگان این نوع داده‌ها است و باید بررسی شود که از بازار ۲۵ میلیارد دلاری داده‌ها چه سهمی به ایران تعلق دارد.

این در حالی است که اپراتورهای مطرح کشور اخیرا سرمایه‌گذاری بزرگی برای راه‌اندازی شبکه‌ی نسل سوم و چهارم در کشور داشته‌اند و مدیرعامل ایرانسل تنها اپراتور ارائه دهنده‌ی نسل چهارم در کشور، اعلام کرده بود که در کوتاه مدت برنامه‌ای برای راه‌اندازی شبکه‌ی نسل پنجم ندارد. با این حال خوب است که مسئولین کشور نسبت به آزمایش و ارائه‌ی فناوری‌های نوین در کشور گام بردارند. بدین ترتیب به مرور شاهد افزایش رتبه کشور ایران در زمینه ی پهنای باند در منطقه و جهان خواهیم بود

هم اکنون ایران جز کشور های بسیار ضعیف در زمینه پهنای باند اینترنت میباشد و در چند سال گذشته تلاش های برای جبران این مشکل صورت گرفته است.

POST A COMMENT.