شکستن دیوار صوت توسط جنگنده F 18

شکستن دیوار صوت در جنگ جهانی دوم و توسط المان ها و اولین مدل های جت شروع شد٬و هم اکنون در جنگنده F 18 و دیگر جت های کمپانی های مختلف شکستن دیوار صوت به امری عادی و جذاب بدل شده است.

در صنعت هوانوردی، دیوار صوتی نقطه‌ای است هنگامی که متحرک بخواهد به مافوق صوت برسد باید از آن عبور نماید.با توجه به اینکه اینکه سرعت صوت وابسته به عواملی چون چگالی، دما و رطوبت میباشد،در حالت استاندارد و در دمای ۲۰ در‌جه‌ی سانتی‌گراد، حرکت با سرعت ۱۲۲۴ کیلومتر در ساعت، حرکت برابر سرعت صوت است. در صنعت هوانوردی، سرعت صوت اصطلاحا ماخ نامیده می‌شود.و هم اکنون یکی از نیاز های اصلی جنگنده ها و جت ها رسیدن به سرعت صوت و مافوق صوت میباشد.

جذاب‌ترین موضوع، زمانی که دیوار صوتی شکسته می‌شود، ایجاد توده‌ای در کنار شی در حال حرکت است. شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که علت تشکیل این توده چیست؟ عامل اصلی ایجاد دیوار صوتی، امواج ضربه‌ای است که در واقع تغییر ناگهانی در فشار و دمای یک لایه از هوا است. این تغییر ناگهانی به لایه‌های دیگر نیز منتقل می‌شود و این انتقال در قالب یک موجود در هوا پیش روی چشم ناظرین شکل می‌گیرد. در سرعت‌های نزدیک به صوت، ضریب تراکم هوا به ۱۶ درصد می‌رسد و این هوای متراکم در جلوی بال یا لبه‌ی هواپیما، متراکم شده و دما و فشار به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد. می‌توان حرکت هواپیما در این حالت را به حرکت قایق تندروی روی آب شبیه دانست. در این حالت خطی سفید رنگ در پشت هواپیما تشکیل می‌شود که هر روز در آسمان شاهد آن هستیم. علت تشکیل این رد سفید، دور شدن ذرات از هواپیما است، اما در سرعت صوت، دیگر فرصتی برای ذرات برای دور شدن از هواپیما وجود ندارد و از این‌رو توده‌ی مورد نظر در اطراف شی پرنده تشکیل می‌شود. ویدیو شکستن دیوار صوت توسط جنگنده F 18 را میتوانید در پنل زیر مشاهده نمایید:

با حرکت هواپیما نزدیک سطح، به دلیل وجود بخار آب، توده به‌راحتی تشکیل می‌شود که این موضوع با صدای رعد و برق مانندی نیز همراه است. در ویدئویی که در ادامه می‌توانید تماشا کنید، یک فروند (f/A-18) جنگنده‌ F 18  با عبور از روی ناو هواپیمابر، امکان ثبت این لحظات را به ناظران داده است. اف/ای-۱۸ از سال ۱۹۹۹ میلادی و به‌عنوان جانیشین اف-14 تام‌کت (که هم اکنون در نیروی هوایی کشورمان خدمت می‌کند)، در ناوهای هواپیمابر آمریکا به انجام وظیفه مشغول است.هم اکنون کمپانی های سازنده هواپیما مشغول طراحی جت ها و هواپیماهایی هستند که توانایی خروج از اتمسفر را برای مدتی داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *