بیت کوین بدترین واحد پول سال ۲۰۱۴ میلادی در گزارش بلومبرگ

در سال ۲۰۱۳ میلادی بیت کوین دچار رشد سرسام آوری شد و توجه همگان را به خود جلب کرد اما این سیستم مالی با ورود به سال ۲۰۱۴ نمودار سقوط قیمت را دنبال کرد تا جایی که قیمت حدودی آن از ۸۰۰ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۴ میلادی هم اکنون به ۳۰۰ دلار رسیده است.وضعیت این واحد پولی آنقدر بد شد که بلومبرگ آن را بدترین واحد پولی سال ۲۰۱۴ خوانده است.

این بدان معنا است که با وجود افت ارزش واحدهای پول آسیایی و اروپای شرقی، به خصوص روبل روسیه و گریونای اوکراین، بیت‌کوین وضعیت بدتری نسبت به آنها داشته است.

مارک گیلبرت از بلومبرگ در این باره می‌نویسد که یک سال پیش، ارزش بیت‌کوین به ۱۱۳۰ دلار هم رسید، اما از آن زمان و طی یک سال گذشته ارزش این واحد پول به حدود ۳۲۰ دلار رسیده است. این قطعا یک شکست بزرگ به شمار می‌رود، ولی به معنای پایان راه بیت‌کوین نیست؛ در واقع آن دسته از صاحبان اولیه بیت‌کوین که تا کنون واحد پول الکترونیک خود را به پول فیزیکی تبدیل نکرده‌اند و احتمالا در همان اولین روزهای رشد آهسته این واحد پولی به آن دلبستگی پیدا کرده‌اند، هنوز هم می‌توانند با نقد کردن بیت‌کوین خود از سود سرشاری که به دست آورده‌اند، لذت ببرند.

نمودار زیر قیمت بیت کوین را از ۱ سپتامبر ۲۰۱۰ تا به امروز یعنی ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ نشان میدهد. قیمت بیت کوین از چند ده سنت در سال ۲۰۱۰ هم اکنون پس از فراز و نشیب های بسیار به حدود ۳۰۰ دلار رسیده است. پس رشد ۴ ساله این شبکه حدود ۱۵۰۰ برابر میباشد. در این نمودار دو شوک بزرگ مشاهده میشود ٬ نخست در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی است که قیمت بیت کوین به حدود ۳۰۰ دلار میرسد و پس از ۲ تا ۳ ماه ب زیر ۱۰۰ دلار سقوط میکند . پامپ بعدی اواخر ۲۰۱۳ روی میدهد و قیمت بیت کوین تا ۱۱۰۰ دلار افزایش میابد و در یک دوره حدودا ۶ ماهه سراشیبی سقوط را طی میکند . در مقاله بررسی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۴ به طور مختصر به دلایل سقوط و افزایش قیمت بیت کوین اشاره شد.اتفاقات و حوادث مثبت و منفی که بر این کاهش قیمت تاثیر گذار بوده و هستند.

 

نمودار قیمت بیت کوین

نکته ی قابل توجه عدم تاثیر بزرگترین اخبار منتشر شده در سال ۲۰۱۴ در زمینه گسترش بیت کوین بر رشد قیمت بود . با انتشار هر خبر منفی قیمت دچار افت شدیدی میشد و با انتشار اخبار بزرگی چون قبول بیت کوین توسط کمپانی دل و مایکروسافت ٬ پی پال ٬ ok pay و…قیمت افزایشی نمیافت.این امر میتواند نشان از وجود سرمایه گذاران و افراد پشت پرده ای باشد که از افزایش قیمت این واحد مالی جلوگیری به عمل می آورند.رشد شبکه بیت کوین به طور مستقیم بانک ها و دیگر شبکه ها و اکو سیستم های مالی را کنار خواهد زد.پس این مسله و کنترل قیمت بیت کوین به وسیله ی سرمایه های هنگفت امری غیر طبیعی نیست و کاملا قابل پیش بینی میباشد٬تنها این مسله باقی خواهد ماند که این مقاومت تا به چه هنگام و تا چه مدت دوام خواهد آورد و پیروز این میدان چه کسی خواهد بود؟

بانک ها و عده ی خاصی از سرمایه داران ٬یا شبکه ی نوپای بیت کوین که افراد متخصص در آن دخیل هستند.گذر زمان وقایع را مشخص میکند‌٬آیا پامپ سومی در راه است‌؟در سال ۲۰۱۵ پیش بینی قیمت شما برای واحد مالی بیت کوین چیست ؟

استفاده ز مطالب تنها با ذکر منبع امکان پذیر میباشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *