ساخت پهباد RQ 170 ایرانی و رونمایی تا پایان امسال

ساخت پهباد RQ 170 ایرانی و رونمایی تا پایان امسال 

سردار سرتیپ حاجی‌ زاده فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مورد عملیاتی شدن ساخت چهار فروند پهباد RQ 170 ایرانی خبر داد . به گفته ی وی چندی پیش در حاشیه‌ی یادواره‌ی شهدای موشکی سپاه ، خبر از انتشار ویدئوی پرواز پهپاد RQ 170 ایرانی در آینده‌ی نزدیک داده بود.

طبق گزارشات خبرگزاری فارس و  روابط عمومی سپاه پاسداران ، اولین نمونه RQ 170 ایرانی به صورت آزمایشی در آسمان ایران به پرواز در خواهد آمد . سردار حاجی زاده فاصله‌ی غنیمت گرفتن RQ 170 آمریکایی تا پرواز نمونه‌ی ایرانی این پهپاد را کمتر از سه سال خواند. وی طراحی و ساخت این پروژه‌ را حاصل تعریف ده‌ ها پروژه و طراحی معکوس پهپاد RQ 170 خوانده است.

سردار حاجی زاده در مورد نمونه ی آمریکایی RQ 170 گفت :

سکته‌ی ناقص آمریکایی‌ها با دیدن نمونه‌ی ایرانی پهپاد RQ 170 کامل خواهد شد. نمونه آمریکایی آن را چون غنیمت است ، پس نمی دهیم اما اگر تحریم‌های ایران علیه آمریکا برداشته شود ، شاید یک نمونه ایرانی را به آمریکا بدهیم .

 

وی همچنین به تشریح تفاوت مهندسی معکوس با طراحی معکوس پرداخت و روش در پیش گرفته شده برای تولید نمونه‌ی ایرانی را طراحی معکوس خواند که طی آن از ایده‌های متخصصان داخلی نیز در فرآیند تولید استفاده شده است.

 

حاجی‌زاده در مورد طراحی این پهپاد گفت:

همانطور که متخصصان امر هوایی اطلاع دارند، مجموعه‌ی بال، بدنه و بخش عمودی و افقی پهپاد در یک بال خلاصه شده است. این الگوی طراحی از طبیعت الهام گرفته شده و نتیجه‌ی آن کاهش اصطکاک و کاهش مصرف سوخت است.

 

فرمانده‌ی نیروی هوایی سپاه در مورد کاربری نمونه‌های ایرانی پهپاد ایرانی گفت:

اولین نمونه‌های ساخته شده از این پهپاد رزمی خواهند بود . اما تولید نمونه‌هایی با بهره‌گیری از موتورهای جت ، پیستونی و تولید RQ 170 ایرانی در سایزهای مختلف ، امکان استفاده از این پهپاد را در کاربری‌های چون مراقبت ، شناسایی ، رزمی و انواع ماموریت‌های هوایی ممکن فراهم خواهد کرد.

 

حاجی‌زاده از عملیاتی شدن چهار فروند RQ 170 ایرانی تا پایان سال جاری خبر داد. وی همچنین عنوان کرد، برای تعیین نام این پهپاد، از مردم کمک گرفته خواهد شد.

 

در ادامه می‌توانید اولین تصاویر رسمی از این پهپاد به همراه بخشی از مصاحبه‌ی سردار حاجی زاده که از خبر ساعت 14 شبکه 1 سیمای ملی پخش شد را مشاهده نمایید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *