بیت کوین یک حباب نیست٬بررسی آنچه به بیتکوین ارزش میدهد

courencyاقتصاد دان آمریکایی پاول کرگمن طی مقاله ای به بررسی آنچه که به بیت کوین ارزش میدهد میپردازد٬سوالی که برای بسیاری از افراد در این زمینه پیش می آید.

بله٬بیتکوین تکنولوژی و سیستم مالی را به همراه آورده که بسیار کاربردی میتواند باشد٬اما چگونه ممکن است که قیمت این واحد از چند ده سنت به یک دلار و هم اکنون به هزار دلار برسد؟؟

کرگمن ادامه میدهد:

هنگامی که من سعی در توضیح راجع به بیتکوین داشتم٬درباره ی شایستگی بیتکوین برای داشتن ارزش؛همیشه به نقطه اول توضیحات برمیگشتیم راجع به این مسله که چگونه بیتکوین میتواند فاکتور های اولیه تبدیل به ارز دیگری را داشته باشد٬حتی اگر دارای ارزش باشد.

فرد ارشام یکی از مسؤلان coinbase میگوید آنچه که کثر طرفداران بیتکوین راجع این سیستم مالی به افراد دیگر توضیح میدهند٬قابلیت های فوق العاده ی نقل و انتقال در این سیستم مالی میباشد.او ادامه میدهد:

درحال حاضر ارزش بیتکوین به عنوان یک واحد مالی٬میتواند در این امر تجلی یابد که در نقل و انتقالات این سیستم نسبت به سایر انتقالات شبکه ای مبالغ بسیاری صرفه جویی خواهیم داشت.

اگر در حال حاضر ۱ بیتکوین برای ۱۰ نقل و انتقال مورد استفاده قراربگیرد٬با قیمتی حدود ۱۰۰ دلار؛شبکه ی بیتکوین این امر را ۳ درصد ارزان تر از سایر شبکه های نقل و انتقال پول انجام داده است.حال این را در نظر داشته باشید که قیمت بیتکوین دارای رشد نیز بوده است و درصد چشمگیر تری نیز صرفه جویی خواهد شد.

پس چه چیزی به طور کل به بیتکوین ارزش میدهد؟

در ابتدا نقل و انتقالی در رابطه با بیتکوین انجام نمیگرفت اما مردم وقت و انرژی خود را صرف استخراج بیتکوین کردند.۲ دلیلی که آنها در ذهن داشتند:

۱-جمع آوری شیء دارای ارزش همانند آنچه که برای مردم ارزشمند است مثل سنگ های قیمتی٬تمبرهای ارزشمند٬نقاشی های قیمتی و…

۲-ارزشی که از خارج به این گروه تزریق میشود برای به دست آوردن مقداری از بیتکوین به دست آمده توسط این افراد و کسانی که پیش تر به جمع آوری آنها پیوسته اند.

طلا نیز دقیقا به هیمن دلیل ارزشمند است.نه به خاطر براق بودن آن٬بلکه به دلیل کمیاب بودن این فلز.ماندگار بودنش و…ارزش آن هم هنگامی بالا میرود که  با توجه به محدود بودن آن٬تقاضا بالا میرود.

معتقدان این عرصه

سیستم رمزنگاری و غیر قابل نفوذ بودن این تکنولوژی باعث شده٬تکیه گاه امنی برای افرادی باشد که نیاز به نقل و انتقال مبالغ سنگین به صورت امن و سریع با کمترین هزینه را دارند.همچنین با بالاتر رفت کاربران این شبکه و قدرتمند شدن آن امکان نفوذ نیز به موازات به صفر نزدیکتر میشود.

بیشتر علاقه مندان به بیتکوین٬دنبال کنندگان عرصه تکنولوژی و افراد آگاه در این زمینه هستند و از قشر سنتی کمتر در این زمینه میبینیم.و آنها به بیتکوین و آنچه که در دنیای آینده اتفاق میافتد معتقد هستند و پذیرای سیستم مالی جدیدی بر اساس نیاز مردمان آینده میباشند.

در نهایت پشتوانه یک واحد ارزشی تک بعدی نیست.همانند ارز رایج یک کشور که بسیاری از مسایل اقتصادی سیاسی٬جنگ٬تنش های داخلی٬سطح تکنولوژی و تولید و … روی آن تاثیر گذار است.

در حال حاضر بزرگترین پشتوانه ی بیتکوین را میتوان گستردگی شبکه٬که دارای چندین میلیون کاربر در سراسر دنیاست و واحد های بزرگ صرافی٬شبکه ی بزرگ استخراج٬غیر قابل نفوذ بودن و محدود بودن مقدار کلی بیتکوین در دنیا٬سرمایه گذاری های بزرگی که در زمینه استخراج میشود٬سرمایه گذاری های بزرگی که در زمینه خدمات نوین این سیستم میشود و … نام برد.

آنچه که مشهود است نوع نوینی از سیستم مالی با نگاهی تازه به پشتوانه و ارزش دادن به یک سیستم میباشد.پشتوانه ای که در ظاهر دارای نظامی واحد نیست و بسیار پراکنده است٬اما با نگاه به این شبکه ی میلیونی به اتحاد و واحد بودن آن پی میبریم که همه ی کاربران در جهت حمایت از آن بر می آیند.قدرتی فراتر از یک حکومت واحد و نژاد و ملیت.

نظر شما در این زمینه چیست؟

با تشکر

پوریا حسنی مدیریت سایت پارس بیتکوین

تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سایت پارس بیتکوین میباشد.

POST A COMMENT.