کارت های گرافیکی Radeon و بالا رفتن ضریب سختی برای لایتکوین

No Comment
تکنولوژی و ماینینگ
0
0

AMD-Radeon-R290Xاستخراج بیتکوین به وسیله ی GPU ها به تاریخ پیوست.و در واقع دیگر استخراج به وسیله ی کارت های گرافیک در مقوله ی بیتکوین در مقابل چیپ های اسیک صرفه اقتصادی ندارد.و حال میبینیم که کارتهای گرافیک برای استخراج لایتکوین مورد استفاده قرار میگیرد.

لایتکوین قصه ای دیگر…

هنوز برای لایتکوین چیپ اسیک طراحی نشده و پیشبینی میشود که تا چند ماه اینده نیز به همین صورت بگذرد.البته شرکت آلفا تکنولوژی مشغول کار بر این نوع چیپست ها میباشد ولی تا آمدن آنها به بازار و فراگیر شدن چیپ های ذکر شده مدتی خواهد گذشت.بنابراین برای پردازش لایتکوین با اسیک ها نوع دیگری از مهندسی و با استفاده از مموری کنترلر های پیشرفته نیاز میباشد که با چیپ های استخراج بیتکوین تفاوت دارد.

[image src=”http://media.coindesk.com/2013/12/asrock-mining-board.jpg” width=”300″ height=”200″ lightbox=”yes” align=”center”]

آیا دستگاههای استخراج لایتکوین باعث کسری موجودی گرافیک های Radeon شده است؟

در هر صورت در حال حاضر Radeon تنها صلاح موجود برای استخراج لایتکوین میباشد و بسیاری از سایت ها از کمبود موجودی این کارتهای گرافیکی خبر داده اند.این حقیقت وجود دارد که در برخی از بازار ها کسری موجودی وجود دارد اما این امر انقدر هم گسترده نیست و به زودی با تزریق این کارت ها در بازار این مشکل حل خواهد شد.

ضریب سختی و قدرت استخراج استخراج لایتکوین در حال پیشی گرفتن از یکدیگر هستند به طوری که ضریب سختی طی یک هفته از ۲ میلیون در ۱۷ دسامبر به ۳ میلیون رسید.

[image src=”http://media.coindesk.com/2013/12/litecoin-hash-9month.png” width=”300″ height=”150″ lightbox=”yes” align=”center”]

مردم بدون بینش شروع به خریدن کارت های گرافیکی کرده اند بدون در نظر گرفتن این مورد که ضریب سختی در حال انفجار است و احتمال کسب درامد انچنانی نیز رو به نزول میباشد.

همچنین مشاهده میشود که کمپانی AMD سازنده ی کارتهای گرافیکی Radeon سری R9  و R7 را به بازار عرضه کرده است و این کارتها در واقع مدل های بهینه شده سری HD 7000 این کمپانی هستند و در قدرت کلی آنها تغییر محسوسی دیده نمیشود.در اروپا نیز کسری موجودی مشاهده نمیشود.

GPU ها هنوز هم در مسیر استخراج…

لایتکوین نوع دیگری از الگوریتم محاسبات را در پیش گرفت.الگوریتمی که در آن بر خلاف بیتکوین به مموری کنترلر نیز نیاز بود و پردازش بدون داشتن حافظه ای سریع و کافی در کنار پردازنده غیر ممکن است.پس با چیپ های اسیک بدون حافظه ی بیتکوین امکان استخراج لایتکوین و ارز های مشابه وجود ندارد.

درحال حاضر کارتهای گرافیکی انتخاب مناسبی برای استخراج لایتکوین هستند اما مشکل بزرگ دمای بالا و مصرف انرژی آنهااست.

یک عدد کارت گرافیکی R9 290x قادر به تولید قدرتی معادل 860 kh/s میباشد که توانی معادل ۲۵۰ وات مصرف میکند و قیمتی حدود ۵۰۰ دلار را داراست.

کارتهای سری ۷۰۰۰ قیمت هایی بسیار بهتر و نسبت  قدرت/قیمت مقرون به صرفه تری دارند.برد های FPGA نیز قدرت بسیار همراه با مصرف بسیار کم را در احاطه خود دارند اما به نسبت کارتهای گرافیک فراگیر و در دسترس نیستند.

بنابراین باید این را در نظر گرفت که در دیفیکالیتی فعلی انجام استخراج با کارت گرافیکی ممکن است.اما آیا در چند هفته ی اینده نیز امکان کسب درآمدی مقرون به صرفه و قابل احتساب امکان پذیر است؟جواب ما به دلیل متغیر بودن ضریب سختی خیر میباشد.

افرادی سودجو نیز در این میان کارتهایی را با قیمت هایی نجومی و خارج از عرف به فروش میرسانند و دوستان باید این مسئله را در نظر بگیرند که هدف بازگشت سرمایه اولیه و سپس کسب درآمد است و هنگامی که شما یک قطعه را با قیمتی نجومی تهیه میکنید.حتی امکان بازگشت سرمایه اولیه نیز دچار ریسک میشود.چه برسد به اینکه درآمد زایی نیز سرلوحه کار قرار بگیرد.

پس دچار تعجیل در این زمینه نشوید و تا تعدیل قیمت ها و تزریق منطقی کارتها و تامل در نمودار های ضریب سختی و قیمت صبر نمایید.آنچه که مهم است صرفه اقتصادی داشتن یک کسب و کار است.نظر شما در این زمینه چیست؟

[image src=”http://media.coindesk.com/2013/12/amd-radeon-r9-290x.jpg” width=”300″ height=”150″ lightbox=”yes” align=”center”]

 

با تشکر

پوریا حسنی مدیریت سایت پارس بیتکوین

تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سایت پارس بیتکوین میباشد

منابع :

 

www.parsbtc.com

www.amd.com

www.coindesk.com

 

Website Comments

 1. رضا
  پاسخ دادن

  سلام
  اونطور كه من تحقيق كردم با كارت گرافيك هميشه ميشه استراج انجام داد اگر لايت كوين سختيش رفت بالا عرض هاي ديگه هستند

 2. هادی
  پاسخ دادن

  سلام اقا ماینیگ چیست من کلی سرچ کردم هیچی دستگیرم نشد
  چرا ماینیگ میکنند
  چرا fpga ها از gpu ها بهترن ؟ مثلا اسپارتان 6 با چه گرافیکی برابره ؟
  ماینیگ چیست و چه سودی داره ؟

  • پوریا
   پاسخ دادن

   با سلام.در قسمت فروم سایت به ادرس http://forum.parsbtc.com تشریف ببرید و مقالات رو مطالعه کنید و با عضو شدن در فروم سوالاتتون رو میتونید در قسمت مربوطه بپرسید تا پاسخ داده شود.
   با تشکر

POST A COMMENT.