چه چیزی ارزش بیتکوین را تعیین میکند؟

No Comment
آموزش ها
0
0

چه چیزی ارزش بیتکوین را تعیین میکند؟

چه چیزی ارزش بیتکوین را تعیین می کند ؟  شما بهتر است قبل از این سوال از خودتان بپرسید چه چیزی ارزش دلار را تعیین میکند؟ (و یا ین و یورو و حتی طلا)

در دنیای اقتصاد میزان عرضه و تقاضا (Supply &Demand ) کمک زیادی در توجیه کردن ارزش هر کالایی دارد. اگر درخواست کالایی بیشتر از قدرت عرضه بازار باشد، تقاضا نسبت به عرضه برتری پیدا خواهد کرد و ارزش آن کالا افزایش پیدا میکند. به طور مثال طلا برتریهایی همچون کمیاب بودن، براق بودن، و مصرف در تولید جواهرات دارد، ولی در واقع طلا به عنوان شاخصی که نسبت به تورم مصون است توجیه میشود.

البته وضیت مقداری متفاوت میشود وقتی که شما از پوچی چیزی درست میکنید که در واقع موضوع ایست که یک شخص میتواند راجع به بیتکون بحث کند. در نهایت بیتکون چیزی بجز لیستی بلند از اعداد و کد نیست که با دنیای واقعی رابطه ای بجز قدرت کامپیوتری و الگریتمی ندارد.

دلایل بی شمار

ولی به واضح و مبرهن است که بیتکوین ارزش دارد. چرا؟ این جواب به کمک انجمن بیتکوین، تمامی دلایل را جمع بندی می کند:

“تاجران و دادو ستد کنندگان در آخر همه چیز را در گردش قرار میدهند، به اضافه تعداد استخراج کنندگان و چند میلیون دلیل دیگر”

به گفته ایی قیمت بیتکون که یک پول مجازیست، به همان مقدار پولهای واقعی که تحت تاثیر دلایل مختلف قرار میگیرند، قرار میگیرد. ما دیدیم که وقتی ارزش بیتکوین به مقدار باور نکردنی ٢٢۶دلار در اول ماه آوریل ٢٠١٣ رسید و کمتر از چند روز به قیمت ۵٠ دلار سقوط کرد. (دلایلی چون دستکاری کردن بازار، حمله DDos به سایت MtGox و سایت های دیگر و…)

بیت کوین

با توجه به داده های قیمت در blockchain.info بیتکوین برای اولین بار در تابستان ٢٠١٠ اولین نشانه های ارزشمند بودن را به قیمت ٧.۴ سنت پیدا کرد که بیش از ١ سال پس از استخراج اولین بیتکوین در اوایل ٢٠٠٩ بود. این بدین معنا نیست که بیتکوین قبل از این تاریخ بی ارزش بود، مردم بیتکوین را تبادل و خرج میکردند. (حسابی در فلوریدا به نامه لاسزلو هینس اولین دادوستد واقعی بیتکویین را انجام داد، به صورتی که مقدار ١٠،٠٠٠ بیتکوین را به حسابی در انگلیس واریز و دریافت کننده با کارت اعتباری خود ٢عدد پیتزا برای لاسخرید. اگر به قیمت امروز حساب کنیم، هرکدوم از پیتزا ها ٧٠٠،٠٠٠ دلار ارزش دارند.

“من اصلا از کار خودم پشیمون نیستم ” هینس به روزنامه wired در سال ٢٠١١ در مقاله گفت.”پیتزاها خیلی هم خوشمزه بود”)

این موضوع مرا به دلیل بعدی هدایت می کند که کمکی است راجب به ارزش گزاری بیتکویین :sheer faith یا ایمان سفید

عضوی دیگر از اعضای فروم نتیجه گیری کرد که “ایمان به بیتکون قیمت آن را توجیه میکند. هرچه ایمان و باور نسبت به این پول بیشتر باشد، با ارزش تر به حساب خواهد آمد و برعکس.” این به نظر ترسناک می اید که این پول فقط به ایمان و نظر بستگی دارد، ولی اگر با دقت بنگرید متوجه میشوید که دلار هم به همینگونه است، ما مردم هستیم که دلار را رایج و قبول داریم و میتوانیم همین را بر روی بیتکویین پیاده نماییم.

فاکتور ایمان و اعتماد.

ایمان در قضییه بیتکوین با پشتیبانی قوی تکنیک های پنهانی و فرمول های پیشرفته ریاضی که به آن اجازه افزایش از یک تعداد محدودی را نمیدهد طراحی شده.

موضوع قابل توجه این است که اگر به روند قیمتی بیتکوین نگاه کنید متوجه میشوید که اعتماد به بیتکون زمان هایی افزایش پیدا میکند که اعتماد عمومی نسبت به پولهای رایج جهان کم میشود و اقتصاد که ما به طور معمول میشناسیم در حالت سقوط قرار میگیرد. یکی از جدیدترین مثال این پدیده، بهار ٢٠١٣ بود که بانک مرکزی قبرس برای خارج کردن خودش از بدهکاری، مبلغ ١ میلیون دلار از حسابهای مردم عادی برداشت کرد و این امر باعث شد تا تعداد زیادی از مردم قبرس به خرید بیتکوین بپردازند.

بیتکوین برخلاف پولهای دیگر ریسک کمی نسبت به تورم دارد، موضوعی که در طول تاریخ گریبان گیر بسیاری از کشورهای دنیا شده است. به دلیل معین بودن تعداد بیتکویین های دنیا ،٢١میلیون (انتظار می رود که در تاریخ ٢٠۴٠ به این تعداد بیتکوین دست یابیم ) در آینده، پول مجازی روندی به سمت بالا خواهد داشت به علت دلایلی چون سخت تر شدن استخراج و کمیاب شدنش با گذشت زمان.

در حالی که منتقدان هشدار میدهند که اقتصاد بیتکویین در حال فروکش کردن است، حامیان بیتکویین نظری دیگر دارند. بیتکوین ویکی توضیح میدهد که “بیتکویین مخالف تمام سیستم های رایج که میشناسیم است (بیتکویین یک دارایست نه یک بده کاری )، بیتکویین فقط زمانی از ارزشش کم میشود که اقتصاد بیتکوینی رواج پیدا کند.

POST A COMMENT.