بالا رفتن 400 درصدی فاکتور difficulty یا ضریب سختی برای لایتکوین در دسامبر 2013

No Comment
تکنولوژی و ماینینگ
0
0
PA-Header-Data-Center-02

بسمه تعالی

در مبحث استخراج کریپتو کارنسی ها یا ارزهای رمزنگاری 2 فاکتور بسیار مهم به چشم میخورد.در وحله ی اول قدرت استخراج و در مرحله ی بعد فاکتور دیفیکالیتی که تعدیل کننده ی قدرت استخراج میباشد.

ضریب سختی

بیتکوین٬لایتکوین و سایر کریپتو ها به مقدار محدود ماینینگ میشوند.مانند یک معدن طلا که مقداری محدود ذخایر و موجودی دارا میباشد و این مقدار در سال های آتی رو به زوال میرود.به طور کلی  بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که مشکل چاپ بدون پشتوانه پول توسط دولت ها را حل کند. پیچیدگی مسائل به صورتی تغییر می کند  که میزان بیت کوین ها به طور مستمر به گونه ای کاهش یابد که هر چهار سال یک بار میزان بیت کوین های جدید نصف شود. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۳ هر ۱۰ دقیقه ۲۵ مساله جدید در شبکه مطرح می شود که حل هر یک معادل یک بیت کوین است. شبکه بیت کوین به گونه ای است که بدون دخالت هیچ نهاد متمرکزی، تعداد این مسائل به صورت خودکار در سال ۲۰۱۷ به ۱۲.۵ مساله در هر ۱۰ دقیقه کاهش می یابد. بدین معنا که اگر امسال هر ۱۰ دقیقه ۲۵ بیت کوین جدید ایجاد می شود، در چهار سال آینده در هر ۱۰ دقیقه ۱۲.۵ بیت کوین ایجاد می شود. بدین صورت تعداد بیت کوین ها تا سال ۲۱۴۰ در مرز ۲۱ میلیون ثابت خواهد شد.

لایتکوین نیز در مدت تعیین شده به مقدار ۸۴ میلیون تولید خواهد شد.ضریب سختی به گونه ای بالا میرود که بیتکوین و سایر کریپتو ها به مقدار ثابت تعیین شده تولید شود.حال یک معدن طلا را در نظر بگیرید که روز به روز بر تعداد کاوشگران معدن افزوده شود.در این میان مقدار ثابت طلایی که در یک روز به دست میاید میان کارگران بیشتری به صورت عادلانه بسته به قدرت آن شخص در استخراج تقسیم میشود.این مثال ساده ای از بالا رفتن ضریب سختی است.در ماه اگوست و سپتامبر ۲۰۱۳ ضریب سختی برای لایتکوین کمتر از 1 میلیون بود و میزان تقریبی لایتکوین به دست امده توسط یک سیستم با قدرت 2400 کیلوهش حدود 2.6 لایتکوین در روز بود٬و حال با رسیدن به ضریب سختی قریب به 3 میلیون٬همان سیستم 0.86 لایتکوین در روز به دست می آورد.پس تا به اینجای کار این را در نظر بگیرید که ضریب سختی بالاتر میرود٬گاهی به صورت نجومی٬گاهی شمارا به چالش میکشد.و تولید و استخراج شما رو به زوال میرود در یک قدرت ثابت.

فاکتور قیمت

مشاهده نمودیم که چگونه به دلیل روی اوردن دیگر کاربران و شروع به استخراج توسط آنان٬یک سیستم با قدرت ثابت خود رفته رفته از تولید یا قدرت استخراج آن کاسته میشود.درماه جولای میلادی قیمت لایتکوین حول ۴ دلار متغیر بود و سیستم روزانه ۲.۶ تا ۳ لایتکوین استخراج مینمود.حال در ماه دسامبر میلادی

مشاهده میشود که قیمت لایتکوین به ۳۰ دلار در ۶ دسامبر رسیده است و همان سیستم روزانه  روزانه 0.8 استخراج دارد.

این را فراموش نکنید که در ماه نوامبر ۲۰۱۳ قیمت این کریپتو به زیر 2 دلار هم رسید و بسیاری دست از استخراج کشیدند و ضریب سختی رو به سقوط بود.عده ای به ماینینگ ادامه دادند و حتی هزینه ی برق و نگه داری و تعمیر سیستم ها هم به دست نمی آمد اما لایتکوین به دست امده را تبدیل نکرده و در حساب خود اندوخته کردند و حال با رسیدن لایتکوین به ۳۰ دلار میبینیم که سرمایه ای چشم گیر انتظار آنان را میکشد.هرچند که امکان افت شدید قیمت نیز وجود دارد.

تحلیل بازار

هر کریپتو دارای چند مرحله در زمینه استخراج میباشد.مرحله ی اولیه استفاده از پردازنده ای به مراتب ساده و گسترده مانند cpu میباشد.پس از آن که سطح گستردگی و شناخت این کریپتو به حدی رسید که نیاز به امنیت و سرمایه گذاری بالاتر در این سطح را داشت به پردازنده ای قوی تر برای انجام معادلاتی پیچیده تر و در نتیجه سیستمی غیر قابل نفوذ تر نیاز دارد.همان طور که نسل اول استخراج بیتکوین با cpu انجام شد و بعد با gpu و هم اکنون پردازنده های اسیک (asic) این وظیفه را بر عهده دارند٬که از نظر قدرت چندین برابر نسل اول و دوم هستند و پا به این عرصه گذاشته اند.با امدن هر نسل ضریب سختی نسبت به نسل قبل به شدت بالاتر میرود و در واقع نسل پیشین را از کار افتاده مینماید.البته خود اسیک ها در نسل سوم این نوع پردازنده قرار دارند که قدرت بیشتر و مصرف انرژی کم تر را به همراه دارند.

حال یک ماینر با توجه به این مطالب باید این موضوع را در نظر بگیرد که در نسلی در حال انقراض سرمایه گذاری نکند و این تنها با دنبال کردن اخبار و تحلیل بازار و نمودار ها میسر خواهد شد.این امر فقط در پشتیبانی شبکه بیت کوین وجود ندارد و شرکت های بزرگی به مانند اپل نیز همواره دارای دیتاسنتر میباشد و  پس از چندی سیستم ها و سخت افزار خود را با توجه به نیاز و افزایش کاربران٬به روز میکنند و این امر هزینه هایی نیز در بر دارد.اما این هزینه ها نوعی سرمایه گذاری برای آینده است در مقابل خطرات احتمالی یا فشار زیاد به شبکه و در نتیجه ناتوان ماندن شبکه در مقابل سیل عظیم مراجعات به سیستم و حتی حمله های سایبری.

 

نتیجه گیری

عده ای نسبت به استخراج به دیده اشتباه مینگرند.این امر همان موضوع دیتاسنترها در زمینه شبکه میباشد.مانند سرویس های هاستینگ.به مانند سیستم های پردازش اطلاعات و تامین امنیت و پردازش پرداخت برای بانک ها میباشد٬که  دانش خاص خود را نیازمند است.در کنار ابزار مناسب و داشتن تجربه و دانش٬استفاده از اخبار و وقایع روز باید در نظر گرفته شود.استخراج شما را به چالش میکشد.سخت افزار راه اندازی شده نیاز به مراقبت و نگه داری٬بازدید ورفع اشکال دارد.تسلط در زمینه برنامه نویسی برای انجام سرمایه گذاری های عظیم از واجبات این حرفه میباشد.

این پروژه هنوز در مرحله آزمایشی است و امکان شکست پروژه نیز وجود دارد.پس کسی که وارد این حوزه از تکنولوژی میشود باید به دیده ی باز به این موضوع نگاه کرده و تمامی زوایا٬چه مثبت چه منفی را در نظر بگیرد.

با تشکر

نوشته ی پوریا حسنی

منبع : پارس بیتکوین  www.parsbtc.com

استفاده از مقاله تنها با ذکر منبع و صاحب اثر مجاز است

POST A COMMENT.